Model Number : BJ-100GZ-5
Certification : CE UL
Place of Origin : China(Mainland),Zhejiang
MOQ : 1pcs
Price : USD9-86.3pcs
Payment Terms : L/C, T/T, Western Union
Supply Ability : 1000pcs per day
Delivery Time : 5-7days
Packaging Details : inner box with carton
Product name : EX-proof connector
Type : BJ-100GZ-5
voltage : 400V/500V
current : 100A
model : FIXED
core : brass coating silver
Material : aluminium alloy
Sample : free
| Grounding | Yes |
| Model | BJ-100GZ-5 |
| Material | Aluminum body and silver core |
| Color | Grey |
| Weight | 1.0KG |
| Warranty | 12month |
| Application | Oil,ex-proof,petrochemical industry,marine |
| Certification | ExdII |
| Protection level | IP54 |
| Place of Origin | China |
15A~200A YT/GZ,YZ series non-spark electric connector is suitable for petroleum exploration,borehole electric control and other electrical continuity,which comply with the relevant regulations is National Standard GB3836.8-2003 & the provision of Europe Standard EN60079-15:2005 “Electrical Apparatus for Explosive Gas Atmosphere Part 8: Type of Protection'n'''.Explosion-proof sign is ExnAII T4,EExnA II T4.
Technical data:
Working voltage:AC220V,AC400V
Working current:15A,30A,60A,100A,150A,200A,300A
Life:1000times
Contact resistance:0.0008Ω
Insulation resistance:100MΩ
Insulation dielectric strength:2000V(220V),2500V(400V)